Урок на тему: Стовбурові клітини – “Диво клітини”

Обрізані краї пальців у ссавців, в тому числі у людини, відростають внаслідок наявності стовбурових клітин, прихованих під нігтьової платівкою. Здатність відростати втрачені частини тіла є у цілого ряду живих організмів, але вони майже абсолютно відсутні у ссавців. Але медики помітили, що відновлення іноді все ж є у людини: відрізані кінчики пальців можуть відновитися, якщо у людини залишилася хоча б частину нігтя. Для вивчення цього феномена, вчені провели експерименти з мишами…

Якщо у миші відрізати кінчик пальця, то в епітелії знаходиться під їх кігтиками активізується ген, що шифрує білок Wnt. Це мобілізує в пошкоджену ділянку відгалуження нервових клітин, після чого там починається процес утворення нових м’язів і сухожиль. Але якщо ген білка Wnt знаходиться в стовбурових клітинах був «вимкнений», або у мишей залишалася занадто маленька частина нігтьової пластинки, то регенерація не спостерігалася. Приблизно такий же механізм регенерації тканин пальця присутній і у людини.

Де виробляються стовбурові клітини?

Вперше стовбурові клітини вдалося виділити з тканини кісткового мозку. Тому довго вважалося, що саме він (кістковий мозок) і є головною «фабрикою» і «складом» стовбурових клітин в організмі людей. Ця теорія була спростована лише в 2002 році. Тоді численні дослідження вчених різних країн (США, Японія та ін) показали, що стовбурові клітини є у всіх тканинах, складових організм, а самі універсальні і корисні стовбурові клітини “виробляються” жировими тканинами.

Матеріал взято із:https://www.youtube.com/watch?v=pJQk5LMRQPc

Leave a Comment