Amoeba proteus

Амеба протей чи амеба звичайна представляє собою величезний амебоїдний організм, представник класу лобозні амеби, відноситься до типу найпростіші. Зустрічається у прісних водах, акваріумах.

Під мікроскопом, можна помітити, що вона повільно переповзає на затемнену частину скла. Яскраве сонячне світло швидко вбиває амеб. Якщо внести в крапельку води кристалик повареної солі, амеба перестає рухатися, втягує псевдоніжки набуває кулясту форму. Таким чином, амеби зменшують поверхню тіла, на яку діє шкідливий для них розчин солі. Значить, амеби здатні відповідати на зовнішні подразнення. Ця здатність називається подразливость. Вона пов’язує амебу із зовнішнім середовищем і має захисне значення.

Амеб можна знайти навіть у канавах і калюжах, що утворилися зовсім недавно. Коли водоймище, в якому живуть амеби та інші найпростіші, починає висихати, вони не гинуть, а покриваються щільною оболонкою, перетворюючись на цисти. У такому стані амеби та інші найпростіші можуть переносити як високу температуру (до +50, +60 °), так і сильне охолодження (до – 273о). Вітром цисти розносяться на значні відстані. Коли така циста знову потрапляє в сприятливі умови, вона починає харчуватися і розмножуватися. Завдяки такому пристосуванню, амеби переживають несприятливі для них умови життя і розселяються по всій планеті. 

Пересування амеби відбувається за допомогою псевдоніжок.

Харчується амеба бактеріями, водоростями, мікроскопічними грибами. За допомогою псевдоніжок (за допомогою яких здійснюється переміщення амеби), захоплює їжу.

Амебі, також, як і всім тваринам, необхідний кисень. Дихання амеби здійснюється за рахунок засвоювання кисню з води і виділенням вуглекислого газу.

Амеба протей захоплює інфузорію туфельку

Розмножуються амеби поділом. При цьому ядро амеби подовжується, а потім ділиться навпіл.

Підготувала студентка групи БП-41 Шеремета Валерія за матеріалами відкритих джерел.

Leave a Comment